Archiv tiskových zpráv

Poruchy televizního vysílání mohou souviset s LTE

27.05.2015 - Počet podaných stížností na špatný televizní signál v Česku narůstá. V oprávněných případech mají diváci nárok na opravu zdarma.

Rozšiřování sítí LTE s sebou kromě rychlého mobilního internetu přináší i problémy v podobě rušení televizního signálu. Počet podaných stížností na špatný televizní signál v Česku narůstá, dosahuje několika set měsíčně. V oprávněných případech mají lidé nárok na opravu zdarma. O této možnosti se však zatím příliš neví a počet řešených událostí je řádově nižší než v zahraničí. 

Pokrytí Česka sítěmi LTE pro rychlý mobilní internet narůstá, do trvalého nebo zkušebního provozu bylo již uvedeno přibližně více jak 4 500 základnových stanic LTE. Kromě rychlého internetu ale přináší i problémy s televizním signálem, který LTE pracující v pásmu 800 MHz může rušit. Mobilní operátoři totiž využívají pro provoz rychlých mobilních sítí část frekvencí, které do roku 2012 sloužily pro televizní vysílání a sousedí s frekvencemi pro stávající digitální pozemní televizi. Rušení se projevuje zamrznutím obrazu, jeho rozpadem na kostičky nebo úplným zmizením obrazu či zvuku.

„Lidé se často obracejí na České Radiokomunikace jako distributora televizního signálu nebo přímo na servisní společnosti a opravy sami platí. Správným postupem je přitom kontaktovat místně příslušné oblastní pracoviště Českého telekomunikačního úřadu, kde rozhodnou o tom, zdali je stížnost oprávněná a souvisí se spuštěním LTE základnových stanic. Pokud ano, mají diváci nárok na bezplatnou opravu,“ uvádí ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Kvůli rozšiřování mobilních sítí LTE vzrostl počet stížností diváků na rušení digitálního televizního vysílání na několik set měsíčně, zvyšuje se i počet oprávněných stížností, kterých nyní Český telekomunikační úřad (ČTÚ) eviduje měsíčně kolem stovky. Jejich počet je ale stále násobně nižší než v zahraničí. V přepočtu na 100 spuštěných základnových stanic LTE je v Česku evidováno 2,45 oprávněných případů rušení, zatímco ve Velké Británii je to 101 a ve Francii dokonce 1 000 oprávněných stížností, což může být způsobeno nedostatečnou informovaností televizních diváků.

„V Česku je nejvíce rušen kanál 59 a 60, například v Praze a Brně je tak ohroženo zejména vysílání multiplexu číslo 3. K rušení dochází zhruba do 500 metrů od základnové stanice LTE. Potíže mají také diváci se slabším TV signálem, pokud používají anténní zesilovač nebo nevhodnou pokojovou anténu, problém mohou mít i kabelové televize,“ doplňuje Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací.

ČTÚ vyžaduje, aby každá nově zaváděná základnová stanice LTE prošla testováním ve zkušebním dvouměsíčním provozu. ČTÚ také informuje starosty dotčených obcí o zahájení zkušebního provozu, proškolil servisní firmy, které mají odstraňovat rušení a na webu je k dispozici návod pro uživatele, jak v případě rušení postupovat.

Mobilní operátoři budou ve výstavbě sítí LTE pokračovat zhruba další čtyři roky. Počet základnových stanic se ještě výrazně zvýší, celkem jich může být více než 15 000 a riziko rušení televizního příjmu se tak může v budoucnu zvyšovat.

Jak postupovat v případě rušení TV signálu v souvislosti s výstavbou LTE sítí

Zpět na výpis

MUX 3 pokrývá signálem 98,7% obyvatel ČR

Díky překryvům signálu vysílaného z jednotlivých vysílačů garantujeme vysoké hodnoty skutečného pokrytí, které jsou v maximálním souladu s vypočteným modelem.

Více »

MUX 3 nabízí jednoduchý příjem pro diváky

Při výstavbě třetího multiplexu jsme zohlednili požadavek na jednotné směrování antén pro tři digitální sítě (veřejnoprávní MUX 1, komerční MUX 2 a MUX 3).

Více »

MUX 3 garantuje závazek dostupnosti služby 99,9% času

Profesionální technické řešení sítě provozované z věží Českých Radiokomunikací v kombinaci s plným zálohováním vysílačů, dělenými anténními systémy...

Více »

MUX 3 nabízí širokou nabídku produktů

Nabízíme produkty určené nejen celoplošným, ale i regionálním TV společnostem, například regionální 24 hod. vysílání, regionální vstupy do hlavního programu...

Více »

Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím